Fugowanie cegieł – receptura fugi wapiennej

fugowanie-starej-cegly

Wymiana fug w starym murze – receptura dla klasycznej fugi wapiennej.

Pierwszy etap: usunąć mechanicznie stare fugi. Bierzemy szlifierkę kątową  z regulowaną prędkością obrotu. Zakładamy dwie tarcze do betonu jednocześnie (!) i ustawiamy prędkość na 1. Będą potrzebne okulary ochronne + rękawice. Dwie tarcze pozwalają uzyskać grubszy frez – czyli przyspieszają usuwanie starej spoiny. Trzy tarcze także można założyć, ale istnieje duże ryzyko uszkodzenia szlifierki.
Fugowanie: dwa worki wapna hydratyzowanego „zlasować” – czyli zalać wodą w dużym pojemniku i przemieszać od czasu do czasu. Lasujące się wapno odstawić na ok. 7 dni. Kupić czysty piasek płukany do tynków i ok. 100 kg. suszonego piasku. Kupić 1 worek cementu portlandzkiego czystego.
Po 7 dniach: w osobnym pojemniku 1 łopatę „zlasowanego” ciasta wapiennego zmieszać z garścią cementu portlandzkiego (nie wolno dać więcej! – dosłownie garść 100-150 gram). Powinna wyjść gęsta śmietana. Dodać odrobinę wody (nie więcej niż 1 L) i dosypać piasku. Wymieszać wszystko mieszadłem mechaniczym. Dodać suchego piasku (jeżeli piasek z kopalni jest zbyt mokry), by uzyskać półsuchą mieszankę. (masa musi mieć konsystencję kruszonki do ciasta  lub – najpepiej – mokrego piasku);  przygotować sobie packę (płaską deskę z pionowym uchwytem) i kupić fugówkę (wąska kielnia do fugowania). Fugi upychać najpierw poziome później pionowe. do pionowych fug będzie potrzebna krótka fugówka (obcięta) – będzie to wymagało trochę zręczności ale po pierwszych 2 m² nabierzecie Państwo wprawy. Po zafugowaniu 2-3 m² fugi wygładzić należy używając kawałka węża ogrodowego. po wygładzeniu i podeschnięciu fug delikatnie zmieść zmiotką fragment fugowanej ściany. Najlepiej fugować w dni pochmurne lub starać się czynności wykonywać w tych porach dnia, w których ściana nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chodzi o to, żeby nowa spoina zbyt szybko nie wysychała.
Bardzo ważne: na drugi dzień nowe fugi należy zmoczyć używając zraszacza (nie może to być strumień wody z węża ogrodowego ale zraszacz). trzeba zraszanie powtórzyć i tak przez 2-3 dni (3 razy dziennie). Jest to potrzebne, by wapno w zaprawie uległo karbonizacji (żeby fuga stwardniała).

Nasz serwis powstał z myślą o tradycyjnym budownictwie, o budownictwie w którym dom jest budowany w zgodzie z naturą. Chcemy pokazać piękno tego budownictwa. Będziemy wdzięczni za komentarze oraz wasze opinie.