Stary dom – ocieplenie od wewnątrz budynku

raw-clay-bricks

Z reguły w starych domach jeżeli jest poddasze, to ma ono charakter nieużytkowy. Ściany szczytu zwykle są cieńsze niż ściany na parterze co ma wpływ na komfort cieplny. Ocieplenie starego budynku od zewnątrz styropianem to najgorszy z możliwych pomysłów. Stare domy w odróżnieniu od nowoczesnych domków pozbawione są zaizolowanej ławy oraz izolacji poziomych. Zatem jeżeli oblepimy taki budynek szczelnym styropianem to zwyczajnie nasz dom po jakimś czasie zmieni się w zawilgoconą od wewnątrz puszkę. Ażeby sobie uzmysłowić przebieg tego procesu można owinąć sobie nogę folią i odczekać około tydzień czasu.

Co można i co należy zrobić aby móc bez obaw przed zawilgoceniem zamieszkać na poddaszu starego domu i w zimie nie marznąć a latem nie czuć się jak w nagrzanym piekarniku? Pierwsze co trzeba zrobić to zwiększyć „masę” ściany. Im grubsza ściana – tym lepiej. Zresztą przebywając na parterze naszego starego domu,, gdzie ściany mają grubość przynajmniej 60 cm. sami to odczuwamy – zimą jest przyjemnie ciepło a w upalne letnie dni chłodno.

W naszym przypadku oryginalna ściana zewnętrzna domu w szczycie ma grubość około 37 cm. Budując konstrukcję ryglową od wewnątrz i wypełniając ją bloczkami uzyskaliśmy wliczając to pustkę powietrzną łączną grubość  ściany około 52 cm. Po otynkowaniu ściana będzie miała około 54 cm. I tyle w zupełności wystarczy.

Teraz należy jeszcze wykonać prawidłowo izolację dachu. A to już inny temat.

Nasz serwis powstał z myślą o tradycyjnym budownictwie, o budownictwie w którym dom jest budowany w zgodzie z naturą. Chcemy pokazać piękno tego budownictwa. Będziemy wdzięczni za komentarze oraz wasze opinie.