Sklepienie łukowe z cegły

Wymurowane z cegły rozbiórkowej sklepienie łukowe chwilę po zdjęciu szalunku i wykonaniu spoinowania.

Co się okazało: cegła rozbiórkowa nie jest dobrym  materiałem do budowy tego typu konstrukcji. W budowaniu sklepień ważne jest, by cegła była po pierwsze: lekka oraz żeby miała podwyższoną nasiąkliwość. Tych warunków nie spełnia cegła z rozbiórki bowiem cegła, która jednocześnie jest lekka i nasiąkliwa, to cegła o niskiej gęstości materiałowej – innymi słowy jest to cegła krucha. Natomiast cegła, która przetrwała w całości prace rozbiórkowe jest cegłą wytrzymałą, twardą i ciężką.

Druga sprawa:  kolorowe sklepienie, gdzie mieszają się kolory ceglasto-czerwony z wapienno-białym na dłuższą metę będzie nie do oglądania, będzie wzbudzało u użytkowników niepokój, uniemożliwi odpoczynek czy inna formę relaksu w takim pomieszczeniu. Dlatego bardzo rozsądnym pomysłem jest pomalowanie takiego sklepienia lub pokrycie szlamem, w taki sposób, że będzie zachowana faktura ceglanej powierzchni – na czym na zależy decydując się na zbudowanie sklepienia łukowego z cegły.

 

Nasz serwis powstał z myślą o tradycyjnym budownictwie, o budownictwie w którym dom jest budowany w zgodzie z naturą. Chcemy pokazać piękno tego budownictwa. Będziemy wdzięczni za komentarze oraz wasze opinie.