Wykonane z ceramiki płytki podłogowe w formacie kościelnym – czyli zwykle większe niż powszechnie używane formaty: 10×10cm, 15×15cm czy 20×20cm – układać można na zaprawie wapiennej lub na zaprawie klejowej wszystko zależy od rodzaju podłoża, na którym będą układane.
Na zdjęciu trwała ruina – nawa główna kościoła gotyckiego – w trakcie adaptacji na salę koncertową. Tu posadzki były wykonane z wylewek betonowych i płytki można było ułożyć na zaprawie klejowej. Ważne jest, by klej nakładać na podłoże oraz na płytkę (szczególnie uważając, by podkleić narożniki) po to, by uniknąć pustych przestrzeni między ułożoną płytką a podłożem. Płytki wykonano na zamówienie w formacie 25×25×3,5cm.
Fugowanie płytek ceglanych nie jest specjalnie trudne ale wymaga cierpliwości. Na tego typu powierzchnie nie można stosować fug płynnych. Wszystkie szpary wypełnia się półsuchymi zaprawami fugowymi przy użyciu kielni typu fugówka. Wylanie płynnej fugi na powierzchnię ręcznie formowanej płytki ceglanej skończy się za każdym razem tak samo – w mikropory wnikną trwałe zabrudzenia z zaprawy, które za zawsze oszpecą posadzkę a ich usunięcie będzie możliwe tylko przez szlifowanie mechaniczne.