Budownictwo ekologiczne

proecological-building

Brukarze w trakcie układania opaski z cegły. Do budowy użyto dwóch typów cegły – nowej oraz historycznej, którą pozyskano w trakcie przeprowadzonych na obiekcie prac rozbiórkowych. Odpływy ułożono ze starych betonowych koryt, które zdemontowano podczas adaptacji dawnej stajni na cele mieszkalne. W opasce zamontowane zostaną dodatkowo lampy najazdowe podświetlające ściany budynku.

Budowanie proekologiczne nie musi oznaczać tylko i wyłącznie klepania chatek ze słomy i gliny w bieszczadzkiej dziczy. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez użycie materiałów z odzysku – z rozbiórki. Cegły z rozbiórek nie trzeba po raz kolejny wypalać, nie trzeba marnować energii na jej produkcję. Można ją z powodzeniem wykorzystać do prac murarsko-brukarskich. Rzecz jasna znajdą się krytycy, specjaliści, którzy w internecie naczytali się informacji na temat nasiąkliwości cegły, twardości oraz odporności na mróz i powiedzą, że cegły z rozbiórki po pierwszym sezonie zlasują się w opasce i że trzeba będzie je wymienić. Oczywiście, to prawda – na pewno kilka cegieł trzeba będzie wymienić po zimie, ale dosłownie kilka. Nie kilkadziesiąt, kilkaset ale kilka. Jeżeli uświadomimy sobie, że opaska na zdjęciu ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych łącznie i że będziemy musieli wymienić 5-10 cegieł to chyba warto tak się poświęcić dla ochrony środowiska naturalnego.

Nasz serwis powstał z myślą o tradycyjnym budownictwie, o budownictwie w którym dom jest budowany w zgodzie z naturą. Chcemy pokazać piękno tego budownictwa. Będziemy wdzięczni za komentarze oraz wasze opinie.